Uncategorized

Jak erekcja zmienia się wraz z wiekiem?

Wydawałoby się, że prawidłowa erekcja jest taka sama u mężczyzn w wieku 20, jak i 50 lat. Tak naprawdę zmienia się ona wraz z wiekiem, na co żaden mężczyzna nie ma wpływu. Potencja z upływem lat zmienia się dość niezauważalnie, dlatego tez panowie czy ich partnerki nie zawsze wychwytują te subtelne zmiany, na które wpływ mają hormony, styl życia i samo starzenie się organizmu

Erekcja 20+

Chyba każdy mężczyzna w wieku 20 lat uważa, że może podbić świat, a żadne ograniczenia nie staną mu na drodze. W tym okresie zaburzenia erekcji zwykle należą do mało znaczących problemów, które przecież są bardzo odległe. Statystyki mówią jednak, że coraz większa ilość mężczyzn nawet w wieku 20-29 lat ma problemy ze wzwodem – mogą być one związane z trybem życia, w którym dominują imprezy, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów czy nieprawidłowa dieta. Większy odsetek mężczyzn w tym wieku ma inny problem – przedwczesny wytrysk. Może się on pojawiać w bardzo krótkim czasie po rozpoczęciu stosunku lub nawet przed wprowadzeniem członka do pochwy. Związane jest to z bardzo dużym napięciem seksualnym, które młodzi mężczyźni nie zawsze mają okazję rozładować. Przedwczesny wytrysk oraz inne zaburzenia erekcji może być związany ze stresem, obawą przed nieplanowaną ciążą czy nieregularnym współżyciem. W większości przypadków problemy ustępują wraz ze zdobyciem doświadczenia oraz wejściem w stały związek, w którym dochodzi do regularnego współżycia.

Erekcja 30+

Mężczyźni przekraczający 30 rok życia zwykle mają stabilną sytuację zawodową, pracują dużo i może wiązać się to z nadmiernym stresem. Potęguje go jeszcze czas zakładania rodziny i konieczność poświęcenia czasu nie tylko obowiązkom zawodowym, ale również dzieciom i żonie. Poziom stresu i zmęczenia jest duży, do życia często wkrada się rutyna, co może powodować zaburzenia erekcji. U panów w tym wieku rzadziej niż u młodszych kolegów obserwuje się przedwczesny wytrysk – częściej dochodzi natomiast do problemów z osiąganiem i utrzymaniem erekcji. Może pojawiać się słaba erekcja, która mimo podniecenia jest “blokowana” przez czynniki fizyczne, a jeszcze częściej – psychiczne. Wielu 30-latków boryka się z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak otyłość, depresja czy cukrzyca – są to kolejne czynniki, które mogą powodować zaburzenia wzwodu. Liczba panów po 30 roku życia lecących swoje problemy u seksuologa systematycznie rośnie – jeszcze większa ilość mężczyzn na własną rękę sięga po środki na erekcję, obawiając się wizyty u lekarza.

Erekcja 40+

Mężczyźni po 40 roku życia zazwyczaj nie mają już małych dzieci i zyskują nieco wolnego czasu dla siebie, a do tego ich sytuacja zawodowa i finansowa jest bardziej stabilna. Ich poziom stresu jest mniejszy niż jeszcze 10 lat wcześniej, dlatego też można powiedzieć, że 40-latkowie są w swojej życiowej formie. Czas biegnie jednak nieubłaganie i po 40 roku życia u mężczyzn można zaobserwować spadek sprawności seksualnej, który może przyczyniać się do trudniejszego osiągania erekcji, zmniejszenia jej siły, spadku libido. W tym wieku zmniejsza się także ilość ejakulatu oraz jakość spermy, dlatego też po 40 roku życia obniża się również męska płodność, chociaż zdolność do zapłodnienia mężczyzna utrzymuje przez całe życie.

Erekcja 50+

Po 50 roku życia wielu panów skarży się na szwankujące zdrowie, częściej pojawiają się zaburzenia erekcji. Mężczyźni najczęściej mają problem z osiąganiem dostatecznego wzwodu, jest on za słaby lub zbyt krótki – może uniemożliwiać odbycie stosunku. Panowie w tym wieku często korzystają z porady seksuologa lub urologa, problemy z erekcją mogą mieć u nich związek z innymi chorobami – cukrzycą, otyłością, schorzeniami układu krążenia, przerostem prostaty. Sprawność seksualna dodatkowo obniża się wraz z wiekiem, a panowie po pięćdziesiątce mają znacznie mniejsze potrzeby seksualne niż jeszcze 20 lat wcześniej – jest to jednak zjawisko całkowicie normalne. W tym wieku problemy z erekcją mogą mieć związek ze starzeniem się włókien błony białawej prącia czy zmniejszeniem syntezy tlenku azotu, który bierze udział w procesie erekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *