Uncategorized

Dlaczego kobieta planująca zajście w ciążę powinna przyjmować kwas foliowy?

Folacyna, czyli kwas foliowy, to składnik, którego nie powinno zabraknąć w codziennej diecie każdej kobiety, która w najbliższym czasie chciałaby zajść w ciążę. Systematyczne zażywanie kwasu foliowego sprawia, że ryzyko wystąpienia u dziecka wad rozwojowych zostaje znacząco ograniczone. Kwas foliowy wpływa także na poprawę stanu zdrowia kobiety. W niniejszym artykule objaśniamy niezwykłe właściwości kwasu foliowego. 

 

Kwas foliowy, czyli witamina B9

Kwas foliowy, czyli witamina z grupy B9 zamiennie jest określana jest także jako folacyna. Jej nazwa pochodzi z łaciny – folium, czyli liści. Kwas foliowy po raz pierwszy został wyizolowany z liści szpinaku w 1941 roku. Badacze odkryli wtedy, że ta witamina B9 ma ogromny wpływ na procesy podziału i wzrostu komórek w organizmie człowieka. Jego obecność w organizmie kobiety chcącej jak najszybciej zajść w ciążę jest wręcz niezbędna. Dzięki temu składnikowi ryzyko wystąpienia wad rozwojowych oraz ciężkich powikłań w wyniku porodu zostaje ograniczone do absolutnego minimum. Każda kobieta, która planuje zajście w ciążę, powinna stosować suplementację kwasem foliowym minimum 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o poczęcie dziecka.

 

Działanie kwasu foliowego

Podczas pierwszego trymestru ciąży zachodzi tak zwana organogeza. Jest to proces polegający na formowaniu narządów u nienarodzonego dziecka. Właśnie wtedy ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka jest największe. Przyjmowanie kwasu foliowego w skuteczny sposób może zabezpieczyć kobietę przed takim ryzykiem. Niedobór folacyny w codziennej diecie u przyszłej mamy może doprowadzić do niedorozwoju łożyska, obniżenia masy ciała dziecka a także do wady cewy nerwowej. Nieodpowiednia ilość kwasu foliowego znacząco zwiększa także ryzyko wystąpienia u przyszłej mamy anemii. 

 

Najpoważniejsze wady rozwojowe związane z niedoborem kwasu foliowego w diecie przyszłej mamy

Cewa nerwowa oznacza zawiązek układu nerwowego człowieka. Do jej powstania dochodzi między drugim a czwartym tygodniem życia prenatalnego. W tym czasie ma ona kształt rurki. W kolejnych tygodniach dochodzi do jej zamknięcia, a następnie przekształcenia w rdzeń kręgowy i mózg. Jeżeli na którymś z etapów tego bardzo skomplikowanego procesu będą miały miejsce jakiekolwiek zakłócenia (np. wywołane niedoborem kwasu foliowego), wówczas cewa nerwowa nie rozwinie się w sposób prawidłowy. Najbardziej poważne wady cewy nerwowej mogą doprowadzić do bezmózgowia, rozszczepu kręgosłupa oraz do przepukliny mózgowej. 

Niestety, statystyki dotyczące liczby dzieci w wadami cewy nerwowej w Polsce są wręcz przerażające. W naszym kraju około 1-2 noworodki na 1000 rodzą się właśnie z takimi wadami. Dzieci, które rodzą się z wadami cewy nerwowej, zazwyczaj pochodzą z rodzin, w których do tej pory tego typu przypadki nigdy nie miały miejsca. Powstawanie wad cewy nerwowej jest spowodowane przede wszystkim niedoborami kwasu foliowego. Z tego względu tak ważne jest, by każda kobieta, która chce, by jej dziecko przyszło na świat w pełni zdrowe, dbała o przyjmowanie kwasu foliowego już kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań w celu poczęcia. 

 

 

Kiedy i jak często należy przyjmować kwas foliowy?

Z racji tego, iż wady rozwojowe u nienarodzonego dziecka tworzą się w pierwszych tygodniach życia prenatalnego, kobieta powinna przyjmować kwas foliowy najlepiej sześć miesięcy przed rozpoczęciem starań o zajście w ciążę. Rozpoczęcie przyjmowania tej witaminy już po zajściu w ciążę również przyniesie odpowiednie efekty, jednak będą one mniejsze.

Badania jasno pokazują, że przyjmowanie kwasu foliowego może zmniejszyć ryzyko wad cewy nerwowej nawet o 70%. Największą skuteczność stosowanie kwasu foliowego przynosi wtedy, gdy ma to miejsce minimum trzy miesiące przed zajściem w ciążę. Niestety, trzeba jednak pamiętać o tym, że wiele ciąż w Polsce jest całkowicie nieplanowanych. Powoduje to, że kobiety w ogóle nie są przygotowane do wychowywania dziecka. Sprawia to, że wady cewy nerwowej u dzieci są bardzo często diagnozowane. Z tego względu lekarze zalecają, aby wszystkie kobiety, które są aktywne seksualnie, przyjmowały kwas foliowy w sposób regularny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *