Uncategorized

Co zrobić, by jak najszybciej zajść w ciążę?

Doczekanie się potomstwa to marzenie tysięcy par w Polsce. Niestety, często okazuje się, że nawet wielomiesięczne starania nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Co zrobić, by jak najszybciej zajść w ciążę? Okazuje się, że istnieje wiele sprawdzonych sposobów dzięki którym szanse na zajście w ciążę zdecydowanie wzrastają. Omawiamy je w poniższym artykule. Zapraszamy do wnikliwej lektury. 

 

Odpowiednia, zdrowa i zbilansowana dieta 

Specjaliści podkreślają, że przygotowania do ciąży najlepiej jest rozpocząć około pół roku wcześniej, najpóźniej trzy miesiące przed rozpoczęciem starań. Aby prace w kierunku zajścia w ciążę przebiegły w sposób prawidłowy, należy przede wszystkim porzucić palenie oraz alkohol a także zmienić swój sposób odżywiania na zdrowy i w pełni zbilansowany. Absolutną koniecznością jest rezygnacja z dań typu fast food, słonych przekąsek zawierających tłuszcze trans a także słodyczy, które są prawdziwą kopalnią cukru. 

Kobieta planująca zajście w ciążę powinna spożywać pięć niewielkich posiłków, najlepiej o stałych porach. Posiłki powinny obfitować przede wszystkim w warzywa i owoce, chude mięsa oraz ryby. Wśród warzyw warto jak najwięcej spożywać tych strączkowych. Oprócz warzyw, mięsa i ryb, w diecie przyszłych rodziców nie powinno zabraknąć produktów pełnoziarnistych.

Codzienny jadłospis musi także zawierać witaminę E, czyli witaminę płodności oraz witaminę C. Ich źródłem jest papryka, owoce cytrusowe, pietruszka oraz olej rzepakowy, lniany i słonecznikowy. Niedobór tych witamin powoduje, że dochodzi do znacznego obniżenia płodności.

 

Odpowiednia masa ciała

Bardzo ważne dla zajścia w ciążę jest także zachowanie odpowiedniej masy ciała. Zarówno zbyt niska jak i zbyt wysoka masa ciała może przyczynić się do tego, że szanse na doczekanie się potomstwa będą bardzo niskie. Nieodpowiednia masa ciała może też spowodować, że ciąża będzie przebiegać w sposób nieprawidłowy. Kobiety otyłe są też obarczone ryzykiem wystąpienia nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy ciężarnych. Mamy, którym doskwiera nadwaga, rodzą też większe dzieci. To powoduje, że ryzyko bardzo trudnego porodu rośnie. Kobiety, które mają nadwagę i chciałyby jak najszybciej zajść w ciążę, w żadnym wypadku nie powinny samodzielnie przechodzić na bardzo restrykcyjną dietę. Taka dieta może spowodować wyniszczenie organizmu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego dietetyka.

Niedowaga oraz niedożywienie wpływają nie tylko na masę ciała, ale także na niedobory składników odżywczych – witamin i minerałów. Nawet jeżeli u kobiety nie pojawią się żadne problemy z płodnością i dojdzie do poczęcia, to taki stan może być ogromnym niebezpieczeństwem dla dziecka. Niedożywienie u kobiety może spowodować, że nastąpią bardzo groźne problemy z łożyskiem, dojdzie do wad rozwojowych lub zahamowania wzrostu lub dziecka a nawet do przedwczesnego porodu. Z tego względu wszelkie przygotowania do ciąży należy rozpocząć od zweryfikowania, czy masa ciała przyszłej mamy jest właściwa. Jeżeli okaże się, że są jakiekolwiek uchybienia od normy, należy unormować masę ciała, a dopiero później rozpoczynać starania dotyczące zajścia w ciążę. 

 

Kwas foliowy

Folacyna, czyli kwas foliowy, to jeden z najważniejszych składników, którym powinna suplementować się każda przyszła mama. Jego obecność w diecie jest niezwykle istotna, ponieważ w znacznym stopniu zmniejsza on ryzyko wystąpienia u dziecka wad cewy nerwowej. Takie wady prowadzą m.in. do bezmózgowia bądź rozszczepu kręgosłupa. Kwas foliowy można przyjmować w postaci tabletek. Suplementacja kwasem foliowym powinna być rozpoczęta około trzy miesiące przed planowanym poczęciem. Taki czas suplementacji spowoduje, że w organizmie kobiety będzie znajdowała się odpowiednia ilość folacyny, co z kolei uchroni dziecko przed bardzo groźnymi wadami rozwojowymi.

 

Umiarkowana aktywność fizyczna

Aby z sukcesem zajść w ciążę, należy także zadbać o umiarkowaną aktywność fizyczną. Poprzez aktywność fizyczną organizm wydziela endorfiny, czyli hormon szczęścia. Dzięki niemu kobieta staje się zrelaksowana, co z kolei przyczynia się do znacznego zwiększenia szans na poczęcie dziecka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *