Uncategorized

Astma a uprawianie seksu – o czym należy pamiętać?

Uprawianie seksu przez osoby chorze na schorzenia przewlekłe wywołuje wiele obaw. Sporo osób chorujących na astmę zastanawia się, czy mogą oni w pełni bezpieczny sposób uprawiać seks. Specjaliści są zgodni: astma nie jest żadnym przeciwwskazaniem do normalnej sprawności seksualnej. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Oto poradnik na temat uprawiania seksu przez osoby chorujące na astmę. Zapraszamy do lektury. 

 

Jak uprawiać seks przy astmie? 

Lekarze są zgodni: astma jest schorzeniem, nad którym można w pełni zapanować. Jeżeli u pacjenta pojawiają się ataki astmowe w trakcie uprawiania seksu, to ma to najpewniej podłoże psychologiczne. Astma nie jest żadnym przeciwwskazaniem do umiarkowanej aktywności seksualnej. Warto wiedzieć, że wiele leków stosowanych przy leczeniu astmy wpływa na poprawę wydolności wysiłkowej.

Wiele osób skarży się, że w trakcie uprawiania seksu pojawiają się u nich bardzo nieprzyjemne duszności, które są charakterystyczne dla astmy. Nie jest to jednak w żadnym wypadku powód do tego, aby zdecydować się na całkowitą wstrzemięźliwość seksualną. Gdy chorujemy na astmę i odczuwamy takie objawy podczas aktywności seksualnej, powinniśmy powiedzieć o tym jak najszybciej swojemu lekarzowi prowadzącemu. Wystąpienie niepokojących objawów może np. świadczyć o tym, iż dotychczas stosowana terapia nie była odpowiednia. Modyfikacja metod leczenia może przynieść bardzo pozytywne rezultaty.

Najbardziej charakterystyczne objawy, czyli świszczący oddech, kaszel oraz duszności, pojawiają się u astmatyków na skutek sporego wysiłku fizycznego bądź po intensywnym zbliżeniu intymnym. Jak temu zapobiec? Jest to bardzo proste. Można na przykład przyjąć lek do wdychania na astmę bezpośrednio przed planowaną aktywnością seksualną. Należy stosować się do wszystkich zaleceń przekazanych przez lekarza. Wówczas ryzyko występowania groźnych objawów podczas uprawiania seksu zostanie ograniczone do niezbędnego minimum, a my będziemy mogli cieszyć się długimi i satysfakcjonującymi miłosnymi igraszkami.

 

Atak astmy oskrzelowej wywołany przez aktywność seksualną – jak sobie z nim poradzić?

Jeżeli seks był bardzo intensywny oraz trwał dość długo, może to spowodować wystąpienie bardzo silnych objawów chorobowych. Z tego względu specjaliści zalecają, aby aktywność seksualna u osób zmagających się z astmą nie była zbyt ekstremalna. Dzięki temu można w łatwy i bezpieczny sposób obniżyć ryzyko wystąpienia tych niepokojących objawów.

Bardzo istotne jest także to, aby zdrowy partner w razie takiej potrzeby był w stanie pomóc swojej drugiej połówce. Musi wiedzieć, jak należy zachować się w przypadku wystąpienia bardzo trudnych objawów. Nawet wtedy, gdy niepokojące objawy pojawią się podczas uprawiania seksu. Chory powinien czuć wsparcie bliskiej mu osoby. Jeżeli atmosfera będzie napięta oraz osoba chora będzie czuła, że jej partner lub partnerka mają do niego pretensje o nieudane pożycie seksualne, z pewnością nie wpłynie to na poprawę jej stanu zdrowia.

Gdy pacjentowi przydarzy się silny atak astmy, należy jak najszybciej podać mu lek rozkurczający oskrzela. W zdecydowanej większości przypadków przynosi on bardzo dobry rezultat, gdyż pacjent może ponownie w pełni swobodnie oddychać. Należy koniecznie pamiętać też o tym, że w przypadku wystąpienia napadu astmy koniecznie należy unikać pozycji leżącej. Taka pozycja bardzo utrudnia odpowiednie oddychanie. Najlepiej pozostawać w pozycji siedzącej lub stojącej.

Jeżeli okaże się, że podanie leków wpłynęło na poprawę stanu zdrowia pacjenta, partner powinien jednak w dalszym ciągu kontrolować, co się dzieje z jego drugą połówką. Z kolei, gdy podanie leku w żaden sposób nie wpłynie na poprawę napadu, wówczas konieczne będzie wezwanie zespołu pogotowia ratunkowego.

 

Co zrobić, by napady astmy następowały jak najrzadziej?

Aby pacjent z astmą zawsze czuł się w miarę dobrze, powinien pamiętać o tym, że na jego stan zdrowia ma wpływ nie tylko leczenie, ale również prowadzony tryb życia. Specjaliści zalecają, by osoby chorujące na astmę nie paliły papierosów, nie przebywały w zadymionych pomieszczeniach oraz często wietrzyły pomieszczenia, w których przebywają. Ważna jest także umiarkowana aktywność fizyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *